21. nov 2012

Jaakobuse 1:1-18

Jaakobuse kirja autoriks peetakse Jeesuse poolvenda (Mk 6:3), kes oli umbes aastatel 40-60 Jeruusalema koguduse juht ja tuntud Moosese seadustest rangelt kinnipidajana (Gl 2:11-12).
See on arvatavasti Uue Testamendi kõige varem kirjutatud kiri, ajast kui kristlus oli veel tihedalt seotud judaismiga. Jk 2:2 kasutatud sõna 'sünagoog' võib viidata varasel ajale, kui koguneti veel juudi kogudusekodades, sest hiljem nimetati kristlaste kogudust ekklesia'ks.
Jk 1:1 '12 hajali suguharu' võib viidata hajutatud juutidele, kellele kõigepealt evangeeliumi kuulutati (Ap 11:19).

"Pidage seda lausa rõõmuks, mu vennad, kui te satute mitmesugustesse kiusatustesse," (s 2)
Huvitav, kuidas saab rõõmustada kiusatustest ja katsumustest (kreekakeelne sõna tähendab mõlemat)?

Jaakobus jätkab: "kuna te teate, et teie usu läbikatsumine teeb teid kannatlikuks."
Et siis kiusatused tähendavad usu proovilepanekut ja teevad kannatlikuks.. Katsumust võib vaadata kui eksamit, mida on meile jõukohaseks peetud.
Hiljem täpsustatakse: "Õnnis on mees, kes peab vastu kiusatuses, sest kui ta on läbi katsutud, siis ta saab pärjaks elu, mille Issand on tõotanud neile, kes teda armastavad." (s 12)

"Aga kannatlikkus olgu täiuslik, et te oleksite täiuslikud ja terviklikud ega oleks teis midagi vajaka. Kui kellelgi teist jääb vajaka tarkust, siis ta palugu Jumalalt, kes kõigile annab heldelt ega tee etteheiteid, ja talle antakse. Aga ta palugu usus, ilma kahtlemata, sest kahtleja sarnaneb tuule tõstetud ja sinna-tänna paisatud merelainega. Selline inimene ärgu ometi arvaku, et ta midagi saab Issandalt, ta on hingelt kaksipidine mees, ebakindel kõigil oma teedel." (ss 4-8)

Kiusatustes ja raskustes võib olla vaja Jumala tarkust ja abi, et neid võita. Jaakobus julgustab Jumalalt tarkust paluma öeldes, et Jumal ei tee etteheiteid ning annab lahkesti. Siiski on selle tarkuse saamiseks vaja usku ja kindlameelsust. Vaja on ka püsivust ja kannatlikkust. Sageli ei tule tarkus ja abi kohe kiiresti ja lihtsalt, vaid on vaja rohkem rääkida Jumalaga ja otsida lahendusi. Katsumuste eesmärk pole lihtsalt proovilepanek ja nende võitmine, vaid selle kaudu Jumalaga suhte arendamine.

"Ärgu kiusatav öelgu: "Jumal kiusab mind!" Sest Jumalat ei saa kiusata kurjaga, tema ise ei kiusa kedagi. Pigem on nii, et igaüht kiusab ta enese himu, ahvatledes ja peibutades. Kui seejärel himu on viljastunud, toob ta ilmale patu, aga täideviidud patt sünnitab surma.  Ärge eksige, mu armsad vennad!
Iga hea and ja iga täiuslik kink tuleb ülalt, valguste Isalt
, kelle juures ei ole muutust ega varjutuste varju. Tema on oma tahtel meid sünnitanud tõe sõna kaudu, et me oleksime otsekui uudsevili tema loodute seas.
" (ss 13-18)

Kuigi kiusatused on nagu eksamid, ei saada neid Jumal, vaid need tulevad meie endi rikutusest ja katkisusest. Kiusatus ei ole veel patt, aga täideviidud patt väärib palgaks surma. Jumal siiski ei soovi kellegi surma, vaid hoopis tahab meid tervendada ja parandada. Ta on meid tõega uuendanud ja nüüd laseb meil oma kiusatustega silmitsi seista, pakkudes võimalust temaga koos need seljatada, seeläbi tugevamaks saades. Sama on mitmesuguste raskustega, mis on meile katsumuseks.  

Tänan, Jumal, et tahad meis taastada terviklikkuse. Palun aita meid läbida oma katsumused koos Sinuga, palun anna tarkust, kannatlikkust, jaksu vastu pidada ja kasvada heas suunas.

0 kommentaari:

Postita kommentaar

Ajad ja pealkirjad