22. okt 2013

Rooma väeülema sulane oli haige ja ta saatis juutide vanemad Jeesuselt abi paluma. Juudid palusid Jeesust: „Ta on tõesti seda väärt, et sa teda aitaksid, sest ta armastab meie rahvast, ta on ehitanud meile ka sünagoogi." Ja Jeesus läks nendega kaasa (ss 4-5)
Juudid hindasid ja enamasti inimesed hindavat meie väärtust meie tegude järgi. Ka Jumal mõistab lõpuks kohut tegude järgi, aga siiski kuuleb ja aitab ta ka patuseid, kelle teod ei ole piisavad. Ning tegudega ei jõuagi me tema armu ära teenida, see on siiski kingitus. Aga kas meie teod mõjutavad palvele vastamist?
Kui Jumal palvele ei vasta, pole võib-olla õige aeg. Või on vastus teistsugune, kui ootasime. Võib ka olla, et Jumal ootab meilt mingit tegu või hoiaku muutust, et asjad liikuma hakkaksid. 
Väeülem oli tagasihoidlik ja saatis Jeesusele ütlema: „Issand, ära tee enesele tüli, sest ma ei ole väärt, et sina mu katuse alla tuleksid!  Seepärast ma ei ole ka ennast arvanud väärt ise sinu juurde tulema, vaid ütle üksainus sõna, ja poiss paraneb!" (ss 6-7) Siiski ei pidanud ta end väärituks abi saama. Ta uskus sõna väesse, uskus, et Jeesusel on vaimumaailmas autoriteet haigustele käsklusi anda. Ja Jeesus tunnustas seda usku. Usu tõttu oleme väärt abi saama. 

Järgmises loos kohtus Jeesus matuserongkäiguga, kus maeti lesknaise ainsat poega. Keegi ei palunud Jeesust, aga tal hakkas naisest kahju ning ta äratas noormehe ellu. Kohalolijaid haaras aukartus Jumala ees. (ss 11-17)  Kuidas sa reageeriksid, kui keegi su silme all surnu ellu ärataks? Kas näeksid selles Jumala kiitmist väärt tegu, oleksid hirmul oma patususe pärast või peaksid seda hoopis mingiks pettuseks või maagiaks

Ristija Johannese jüngrid jutustasid Jeesuse tegudest ka Johannesele, kes oli vangis. Johannes saatis oma jüngrid küsima: „Kas sina oled see, kes pidi tulema, või jääme ootama teist?"  Tolsamal tunnil tegi Jeesus paljusid terveks haigustest ja hädadest ja kurjadest vaimudest ning paljudele pimedatele kinkis ta nägemise.  Ja Jeesus vastas neile: „Minge, teatage Johannesele, mida te olete näinud ja kuulnud: pimedad näevad jälle, jalutud kõnnivad, pidalitõbised saavad puhtaks ja kurdid kuulevad, surnud ärkavad üles, vaestele kuulutatakse rõõmusõnumit ja õnnis on see, kes minust iial ei pahandu!" (ss 18-19, 21-23)
Jeesus tsiteeris siin Vana Testamendi tõotust (Js 35:5, 61:1). Niisiis oli Jeesuse imetegude eesmärk ka näidata, et "tema oli see, kes pidi tulema" - juutidele lubatud Messias, kes pole siiski ainult juutide, vaid kõigi rahvaste ja ka nähtamatu maailma Valitseja.
Kas tänapäeval oleksid imeteod need, mis rahvastele selgitaksid, kes Jeesus on?
Mitmed olevat pöördunud Jeesuse usku, kui Jeesus neile ilmus. Osad jõuavad Jumalani teaduse kaudu, osad Piibli lugemise-õppimise kaudu. Neile, kes usuvad vaime ja jumalusi, on ilmselt imedel suurem mõju kui neile, kes ei usu?

Jeesus, sina oled väärt austust kui kõige loodu täiuslik valitseja; aga tänu sulle, et meid oled vaatamata me eksimustele pidanud oma mitmesuguse abi vääriliseks.

0 kommentaari:

Postita kommentaar